dil ve konuşma terapisi özgül kara

Uzman Dil Konuşma Terapisti üniversitede en az dört yıl eğitim almış profesyoneldir. Dil Konuşma terapistler dil veya konuşmada güçlük çeken çocuk veya yetişkinlerle çalışan profesyoneldir.

Konuşma bozuklukları :
– Artikulasyon(konuşurken çıkardıgımız sesler)
– Fonoloji (sesletimde kullanılan örüntüler)
– Apraksi(konuşturmayı etkileyen planlama ve oral motor beceriler)
– Akıcı konuşma(kekemelik)
– Ses bozuklukları

Dil Bozukluklar :
– Alici dil (yönerge almak, söyleneni anlamakta güçlük çekmek)
– Sözel Dil( kelime,cümle kurmak)
– Pragmatik Dil (sosyal dil, iletişim kurmakta zorluk)

Diğer sorunlar:
– İşitme sorunları
– Oral Motor bozukluklar (dil, dudak ve kaşları kullanmakta sorunlar)
– Yeme/yutkunmada, çiğnemede yasanan sorunlar

Dil Konuşma terapisti ilk görüşmede sizden çocuğunuzla ilgili tüm geçmişini ve gelişimiyle ilgili bilgileri isteyecektir. Çocuğunuzu gözlemleyecek ve gerekirse test uygulayacaktır. Uzmanlar genelde çocuğa hissettirmeden, oyuncak ve resimlerle değerlendirme yaparlar.
Sorularınız olursa, terapiste sormaktan çekinmeyin. Terapi süreci çocuğa ve soruna göre değişebilir. Terapiden verim almak istiyorsanız, terapistinizin önerdiği teknikleri veya
verdiği ödevleri evde yerine getirmeniz çocuğunuzun gelişimine katkı sağlayacaktır.
Terapistiniz ödev dosyası tutmanızı ve bu dosyayı her terapist seansında bulundurmanızı isteyebilir.

At your first appointment the Speech Pathologist will gather a detailed case history by asking you about your child’s development and medical history. The therapist will observe your child and if need be, administer relevant tests. Speech Pathologist are experts who are able to assess children with toys and games. If you have any questions, do not hesitate to ask the therapist at your appointment. Therapy times will vary according to the individual child and specific problem. If you wish to make gains with therapy, you are encouraged to practise recommended techniques, and complete any necessary homework. You may be asked to keep a homework folder and bring it with you to each therapy session.

Kekemelik bir akıcılık bozukluğudur. Konuşmada tekrarlamalar, Uzatmalar veya Bloklar yaşanır.
Örnek:
• Tekrarlamalar (‘Bunu ya – ya – ya – ya – yapabilirim.’)
• Uzatmalar (‘Aaaaaaaannem nerede?’)
• Bloklar; artikülasyonda gerçekleşen ‘kramp’lar (‘K……. kahve’)
• Kekeleme korkusu ile bazı sözcüklerin yerine eş anlamlıların kullanılması (‘Anneanne’ sözcüğü yerine ‘nine’  mesela ünlülerle başlamak zor geliyorsa)
Bu birincil semptomlara, dudakların, yüzün, boğazın veya tüm vücudun kasılması gibi ikincil davranışlar eklenebilir. Ayrıca utanç, korku gibi duygular eşlik edebilir. Konuşmak kişi için zor ve can sıkıcı olarak algılanır. Bir çok kekeleyen insanda bu durum konuşmaktan kaçınmakla sonuçlanabilir (‘sosyal kaçınma davranışı’).